Atak na stado owiec

🐑🐏🌲🐺🌲🐏🐑
W zeszłym tygodniu na jednym z pastwisk w obrębie Sulistrowiczek doszło do ataku drapieżnika na stado owiec. Z 17 sztuk owiec rasy Shropshire zginęło 13 sztuk, 1 została poraniona, 3 przeżyły bez obrażeń.
Z oględzin wykonanych na miejscu zdarzenia przez RDOŚ, PIWet, lekarzy weterynarii można stwierdzić, że wiele wskazuje na atak wilka. Sposób zaduszenia zwierząt, wyjedzenia wnętrzności, obrażeń, skala ataku oraz ślady znalezione na miejscu z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają powiedzieć, że mamy do czynienia z atakiem tego nowego w naszych lasach drapieżnika na stado owiec.
 
Z informacji od RDOŚ, które udało nam się uzyskać wynika, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie w naszej Gmina Sobótka. Zaatakowane było też wcześniej stado w Sobótce. Fotopułapki Leśnictwa umieszczone w Będkowicach oraz na Wzgórzach Oleszeńskich również potwierdzają obecność wilka w Masywie Ślęży.
 
Prosimy pamiętać, że wilk nie zaatakuje człowieka. Zwierzęta gospodarskie, najczęściej trzymane w zagrodach to bardzo łatwy łup dla drapieżnika. To często też doskonały materiał treningowy dla młodych osobników. To działania instynktowne.
 
To bardzo przykre wydarzenie jest dla naszej społeczności dużym zaskoczeniem, bo pastwiska nie są oddalone od wsi, owce też są doglądane codziennie przez właścicieli, samo pastwisko znajduje się przy traktach spacerowych z pięknymi widokami na Zalew Sulistrowicki oraz Ślężę.
 
❗️Chcielibyśmy ostrzec innych hodowców zwierząt gospodarskich, rownież w naszych gminach sąsiednich Gmina Marcinowice Gmina Jordanów Śląski Gmina Niemcza Gmina Świdnica – miejsce gdzie warto żyć Gmina Mietków, że do takich ataków drapieżnika może ponownie dojść w innych miejscach w następnych tygodniach.
 
❗️Bardzo ważnym jest zabezpieczenie swoich zwierząt, sprawdzenie pastwisk i ich ogrodzeń, zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń (np. fladry, pastuchy, spędzanie zwierząt do budynków inwentarskich na noc, itp.)
Wiemy, że w naszych ślężańskich wioskach jest bardzo wiele niewielkich hodowli, więc warto już teraz podjąć odpowiednie środki zabezpieczające zwierzęta przed takimi atakami.
 
Mieszkańców prosimy o to, by zwracali uwagę na otoczenie zwłaszcza w nocy i nad ranem – jeśli usłyszycie niepokojące dźwięki, odgłosy zwierząt gospodarskich jak np. beczenie w nocy, tupot biegającego stada – to zadzwońcie do właściciela i powiadomcie go. Być może dzięki temu uda się odpowiednio wcześniej przybyć na miejsce i przepłoszyć drapieżnika.
 
To ważne by informować się nawzajem o takich wydarzeniach, by móc zabezpieczyć swoje zwierzęta.
 
Warto też porozmawiać ze Stowarzyszeniami zajmującymi się wilkami, by dowiedzieć się o nich więcej, by nauczyć się żyć w ich obecności w lasach.
 
Nasze KGW Sulibabki planuje zorganizować warsztaty dla dorosłych i dla dzieci przy współpracy z Stowarzyszenie “Z Szarym Za Płotem” by edukować naszych mieszkańców, tak by uniknąć niepotrzebnej paniki, zabezpieczyć swoje zwierzęta gospodarskie i oswoić się z nowymi leśnymi mieszkańcami naszych lasów.
_____________________________
Sołtyska Sulistrowiczek
Cela Hryniak-BereŻnicka